TEDxYouth@Prague v Café Nezisk

Květen v Café Nezisk patří slovům, inspiraci a neziskovce TEDxYouth@Prague

Pojďme si popovídat! Jasně, co jiného se také u kávy dělá? A v květnu to v Café Nezisk platí dvojnásob. Nezisková iniciativa TEDxYouth@Prague, která od roku 2013 pořádá konference pro mladé a aktivní lidi, zde pro tento měsíc připravila skvělou prezentaci svých aktivit, jejichž cílem je inspirovat myšlenkami hodnými šíření. „Po dubnovém tématu rodičovství s organizací Aperio, nám přišlo fajn prostor obsadit jinou cílovou skupinou – studenty. Věříme ale, že se kontent bude líbit všem,“ říká Rachel Pojarová, provozní kavárny.

Pokud v květnu zavítáte do Café Nezisk, čekejte, že vás naprosto uchvátí nejen skvělá káva mamacoffee, ale také unikátní interaktivní výstava, kterou zde připravila nezisková iniciativa TEDxYouth@Prague, která je součástí globální vzdělávací platformy TED. Při čekání na kávu si můžete třeba poslechnou podcast v červeném sluchátku, nominovat nějakého inspirativního řečníka na následují konference TEDxYouth@Prague nebo se porozhlédnou po stěnách a napsat na zeď přání své tužby nebo odpověď na nějakou z otázek, které mají společné téma – KONTAKT. Tak co? Jakým způsobem jste v kontaktu se svými blízkými, přáteli a kamarádi? Posíláte ještě pohledy?

TED Talks jsou na Youtube populární

TED Talks zná z Youtube téměř každý, ne všichni ví, že se konference TEDx organizují také lokálně a že se jich může zúčastnit v podstatě každý, kdo má co říct a kdo se chce inspirovat ostatní. „Řečníci z různých oborů formou patnácti minutových vystoupení sdílí inspirativní myšlenky ze světa technologie, zábavy, designu, otevírají ale také společenská témata a sdílí silné osobní příběhy,“ popisuje team leader iniciativy TEDxYouth@Prague Věra Mouchová. A doplňuje že cílem spolupráce s Café Nezisk je zvýšit i povědomí o TEDxYouth@Prague konferencích.

Věděli jste například, že od roku 2013, kdy neziskovka vznikla, uspořádal tým studentů a dobrovolníků, bez nároku na honorář, již devět konferencí. V roce 2020 to dokonce byla konference virtuální na platformě Zoom. Mezi řečníky se objevily známé osobnosti, například spisovatel Ladislav Zibura, ředitel organizace Člověk v Tísni Štěpán Pánek či komik Jan Charvát.

Známe se už dlouho 

Spolupráce v Café Nezisk ale nevznikla žádnou náhodou. „Spolupráce TEDx a mamacoffee započala již na první konferenci, kde měli účastníci možnost vychutnat si výběrovou kávu z mamacoffee, a bylo tomu tak i v dalších ročnících. Letos mohou naopak hosté kavárny Café Nezisk, okusit TEDxYouth@Prague a inspirovat se myšlenkami hodnými šíření,“ říká Věra Mouchová. A načasování na květen bylo také zcela záměrné. 11. května totiž v Atriu na Žižkově proběhla konference právě na téma KONTAKT s ústředním heslem „Pojď dál a přistup blíž“. Prvních pár dní výstavy v Café Nezisk si mohli hosté dokonce o pár vstupenek, které byly beznadějně vyprodané, zasoutěžit. 

A proč je pro TEDxYouth@Prague téma KONTAKTod tak důležité? „Poslední roky nám naplno ukázaly, že ačkoliv nemusíme být na stejném místě, stále jsme si díky technologiím schopni s ostatními udržet vazbu,“ vysvětluje Věra Mouchová. Zda jsme si ale díky technologiím blíže, nebo jsme sice v kontaktu, ale i tak se vzdalujeme, na to se snažili řečníci na konferenci odpovědět. Pokud jste to neslyšeli naživo, záznam TEDx Talks si můžete pustit na oficiálním kanálu na Youtube zhruba od poloviny června 2022. 

Přijďte si dát piknik a přispějte na dobrou věc

Ačkoli se každý měsíc v Café Nezisk mění skoro všechno. Dobrá káva a koncept, který dává smysl zůstává. Nejinak tomu je i tento měsíc. Celý zisk, po odečtení nákladů na provoz a DPH, poputuje na účet iniciativy TEDxYouth@Prague. „Přála bych si zorganizovat mezinárodní workshop TEDxYouth organizátorů v Praze, na kterém bychom mohli sdílet know-how a inspiraci, jak probíhá příprava konferencí v různých Evropských městech, na univerzitách, středních školách a podobně,“ prozrazuje Věra Mouchová, kam peníze, které se v Café Nezisk podaří získat, poputují. 

A abychom vás ještě více motivovali k návštěvě kavárny, tak pokud máte rádi pikniky, rozhodně si přijdete na své. „V Nezisku si můžete půjčit TEDx piknikový koš s dekou, a knihou od kurátora TED konference Chrise Andersona s “návodem”, jak mluvit na TEDu. S košek a kávou pak můžete vyrazit třeba na Petřín. Vše v neděli 1. května otestovali organizátoři a nadšenci do TEDx na zahradě z druhé strany domu, ve kterém se naše kavárna nachází,“ prozrazuje s úsměvem Rachel Pojarová. A tím to nekončí. Kousek TEDx si můžete odnést i domů. V kavárně lze koupit papír „Zasaď si nápad“, na který nejen můžete psát své myšlenky, které vás napadly třeba právě při návštěvě Café Nezisk, ale také si ho můžete zasadit a těšit se na rostlinky.

A co vás čeká v červnu? 

Sledujte náš facebook a instagram, kde vám prozradíme více.

Pokud vás fungování Café Nezisk zaujalo a rádi byste s námi také spolupracovali nebo znáte nějakou neziskovou organizaci, o které se moc neví a jejíž aktivita by stála za pozornost, ozvěte se nám.