SSUUBO v Café Nezisk
Café Nezisk se v únoru „převléklo“ do ugandských barev.
V únoru vládne v Café Nezisk Afrika! Tedy přesněji řečeno nadační fond SSUUBO a naše skvělá káva BIO Uganda Rwenzori Mountains Bukonzo. SSUUBO poskytuje ve venkovském regionu Buikwe zdravotní a sociální zázemí nemocným se srpkovitou anémii. Když se s námi spojil zakladatel nadace Martin Židlík, hned nám bylo jasné, že tato spolupráce opět bude mít smysl! Přijďte se k nám na Pohořelec podívat, dejte si kávu, něco malého na zub a začtěte se do příběhů malých pacientů. Svou návštěvou tak potěšíte nejen nás, ale především podpoříte dobrou věc. Celý měsíční zisk kavárny totiž poputuje přímo nadačnímu fondu.
Co se vám vybaví, když se řekne Uganda? Afrika, nádherné národní parky, kde žijí horské gorily, celoročně zasněžené vrcholky hor, slunce a tropické podnebí, které je ideální pro pěstování kávovníků. A že mi v mamacoffee o tom něco víme! S Ugandou jsou ale také spojená i jiná témata jako například vysoký výskyt nemoci AIDS, ekonomická nestabilita nebo třeba jedna z nejhorších sítí elektrifikace na světě. V této africké republice má přístup k elektřině jen necelá čtvrtina populace. Velkým tématem, které zemi trápí, a o kterém se zas až tak často nemluví, je vrozené onemocnění červených krvinek – srpkovitá anémie.

V regionu Buikwe na východu země provozuje nadační fond SSUUBO ambulanci pro děti nemocné srpkovitou anémií (více o nemoci se dozvíte přímo na webu nadace). „Tato ambulance je naším jediným projektem. V Ugandě je výskyt srpkovité anémie mezi 0,7-0,8 procenta populace. To znamená, že se tam ročně s touto nemoci narodí přibližně 20–25 tisíc dětí. Bohužel, až 80 procent z nich zemře do pátého roku svého života na komplikace spojené s tímto onemocněním,“ popisuje Martin Židlík, který za nadačním fondem stojí.

Dostat se do povědomí je základ
Jelikož je SSUUBO mladou organizací, která byla založena v březnu 2020, je pro ni velmi důležité mít možnost představit se široké veřejnosti a využít k tomu každé vhodné příležitosti. „Celý koncept Café Nezisk se nám od samého počátku líbil, takže jsme neváhali ani vteřinu. Dostali jsme navíc nabídku, že se v kavárně k našemu prezentovanému ugandskému projektu bude připravovat i ugandská káva. Takže se skutečně potkalo vše tak jak mělo,“ říká zakladatel nadace, který do Ugandy pravidelně jezdí a na fungování ambulance dohlíží.
Malý prostor Café Nezisk se s každým novým měsícem vždy kompletně změní. Jednou zde visí růžové ponožky s prsy, jindy fotografie kostelů, a teď v únoru fotografie ugandských dětí a jejich příběhy. Mění se obory působení neziskovek i jejich zaměření. „Jsme rádi, že zákazníky baví k nám chodit, že se nás ptají na detaily spolupráce a zajímají se o prezentované projekty a fungování nadací,“ říká Rachel Pojarová, provozní kavárny a dodává, že stejně jako jsou spokojení zákazníci, hodnotí velmi pozitivně spolupráci i neziskové organizace.

To potvrzují i slova Martina Židlíka: „Našim cílem dostat se do povědomí široké veřejnosti, představit se, ukázat co a kde děláme a proč má naše práce smysl. K tomu je prostor kavárny a s ním spojené marketingové nástroje pro nás velmi zajímavý.“ Nadační fond SSUUBO totiž na svou propagaci žádné peníze téměř nevydává, protože veškeré finanční prostředky jdou primárně na financování léčby ugandských pacientů. Prezentace v centru Prahy po dobu jednoho měsíce je tak mimořádnou příležitostí.
Dlouhodobé cíle – o to tu jde
Nejdůležitější součástí práce každé nadace je vždy dlouhodobá udržitelnost projektu, především z hlediska financí. Proto například existuje možnost trvalé podpory konkrétního pacienta. „Křivka pacientů, které máme v péči strmě roste a léčba této choroby je celoživotní, nelze ji přerušit. Proto je spolu s radostí z velkého počtu pacientů naším stresem samozřejmě i finanční stránka projektu,“ vysvětluje zakladatel SSUUBO. A tak je zcela logické, že veškeré prostředky, které vzejdou ze spolupráce s Café Nezisk půjdou na léčbu pacientů.

A co bude v březnu?
Sledujte náš facebook a instagram, kde vám prozradíme více.
Pokud vás fungování Café Nezisk zaujalo a rádi byste s námi také spolupracovali nebo znáte nějakou neziskovou organizaci,
o které se moc neví a jejíž aktivita by stála za pozornost, ozvěte se nám.
