PROPAMÁTKY v Café Nezisk

Café Nezisk v lednu potěší všechny milovníky památek

Nový měsíc – nová nezisková organizace. Přesně takový je princip fungování naší kavárny, která dává smysl, Café Nezisk. V prosinci jsme vám představili organizaci Loono, která šíří zdravotní osvětu s důrazem na prevenci. Pro měsíc leden jsme si pro vás připravili změnu. Z oblasti zdraví jsme se přesunuli tak trochu za kulturou. Společně s obecně prospěšnou společností  Institut pro památky a kulturu jsme si pro vás připravili výlet do světa památek a památkové péče. Kromě možnosti nahlédnout do sborníků z konferencí, které institut pořádá, či do časopisu PROPAMÁTKY, který si můžete odnést  i s sebou, je pro vás v kavárně připravena zmenšená verze výstavy kostel365.cz.

Máte rádi památky? Kdo by neměl! Možnost podívat se do všech zákoutí několik set let starého kláštera, postavit se na terasu prvorepublikové vily, která byla sídlem rodiny majitele továrny Koh-i-noor nebo se projít po parku mezi modely domků z modřínového dřeva a betonu – to vše, dokonce mnohem více u nás v České republice můžeme. Máme totiž ty, kteří se o památky starají, obnovují je a zabraňují jejich zániku. Jednou z takových institucí je právě i Institut pro památky a kulturu, který mimo jiné stojí i za Klubem PROPAMÁTKY, na jehož webu se píše: „České republice nechybí moře, má totiž moře památek. A moře lidí, kteří o ně pečují tak, aby nám všem dělaly radost.“

Obecně prospěšná společnost Institut pro památky a kulturu byla založena v roce 2007 s hlavním cílem šíření osvěty a informací o obnově, využívání a financování památek. Od svého vzniku má organizace na svém kontě řadu úspěšných projektů, mezi něž patří třeba webový portál PROPAMÁTKY, čtvrtletník PROPAMÁTKY, ale třeba také více než 20 zajímavých konferencí, jednou z nich je setkání o obnově a využívání staveb jako jsou například nádraží, venkovské fary, školy, textilky, pivovary, větrné mlýny či sladovny. Z konferencí jsou vždy publikovány sborníky. Stejně jako z dalšího projektu MÁME VYBRÁNO, který se věnuje oblasti financování obnovy památek v České republice. Jeho součástí je také stejnojmenná soutěž veřejných sbírek.

Propojení dvou různých světů

Hlavní myšlenkou Café Nezisk je každý měsíc podpořit a představit jinou neziskovou organizaci a její práci. „Jsem ráda, že se nám ozval Aleš Kozák, ředitel Institutu pro památky a kulturu a podařilo se nám dohodnout se na spolupráci.  V Nezisku se tak v lednu zaměřuje na úplně jiné téma, než tomu bylo v prosinci, a to právě na oblast památek a architektury. Hlavním lákadlem je zmenšená verze putovní výstavy kostel365.cz, která představuje příběhy celkem dvanácti kostelů v České republice, v kavárně je možné prohlédnout si sedm z nich.  Mimo to jsou v k nahlédnutí i sborníky z konferencí,“ přibližuje Rachel Pojarová, provozní Café Nezisk.

Spolupráce kavárny a organizace z neziskového sektoru je přínosná vždy pro obě strany. „Koncept podpory neziskových organizací napříč republikou, z různých oblastí, v jedné malé kavárně nedaleko Pražského hradu mi přijde opravdu báječný. Kromě finanční podpory mě těší osvěta – tedy, že se o nás a naší práci, památkách a lidech, kteří se o ně starají, dozví někdo další.  Je to skvělá možnost být vidět na jiném místě a představit naši práci lidem z jiných sociálních bublin. Spolupráci tedy vítám jak z pohledu fundraisingu, tak i komunikace a navazování nových kontaktů,“ říká Aleš Kozák z Institutu pro památky a kulturu.

Kafe a časopis k sobě perfektně sedí

I tentokrát je malý prostor Café Nezisk využit na maximum a rozhodně se do něj nevešly informace o veškerých aktivitách lednové neziskovky. I proto každý zákazník dostane ke kávě i čtení na doma – časopis PROPAMÁTKY. Jde o čtvrtletník, ve kterém najdete podnětné rozhovory, články o inspirativních rekonstrukcích památek i aktuality z oboru. Ten mají normálně k dispozici jen pravidelní čtenáři z Klubu PROPAMÁTKY. „Celý leden je ovšem časopis k dispozic zdarma milovníkům dobré kávy. A pokud se jim bude líbit, mohou práci naší redakce podpořit dobrovolnou částkou právě na stránkách klubu přátel. Rádi v něm přivítáme další milovníky památek,“ dodává Aleš Kozák. 

„Chceme také ale navazovat nová partnerství s firmami, kterým není lhostejné kulturní dědictví naší země.“ Takže pokud hledáte možnost, kde realizovat CSR strategie vaší společnosti, neváhejte se Alešovi ozvat. Celá redakce funguje jako sociální podnik, zaměstnává lidi s hendikepem, a proto mohou zájemcům nabídnout náhradní plnění nebo další smysluplná propojení.

A na co, že budou peníze, tedy veškerý zisk Café Nezisk v lednu použity? „Hodně bude záležet na částce. Každý rok podporujeme čtrnáct veřejných sbírek na záchranu památek v rámci projektu MÁME VYBRÁNO, takže prostředky můžeme využít tam. Část může pomoci také pokrýt provozní náklady,“ uzavírá Aleš Kozák.

Café Nezisk jede

I když je Café Nezisk zatím v provozu jen velmi krátkou dobu, získalo si už mnoho fanoušků. „Dát si kávu a podpořit při tom dobrou věc je všem moc sympatické. Chodí k nám ti, kteří se jdou cíleně podívat na náš unikátní projekt, ale i ti, kteří si prostě chtějí dát jen dobré kafe a mnohdy jsou z fungování naší kavárny mile překvapení. Máme dokonce už i pár štamgastů,“ říká s úsměvem Rachel Pojarová. 

Těšíte se už na únor? My tedy jo! Sledujte náš facebook a instagram, kde vám prozradíme více.

Pokud vás fungování Café Nezisk zaujalo a rádi byste s námi také spolupracovali nebo znáte nějakou neziskovou organizaci, o které se moc neví a jejíž aktivita by stála za pozornost, ozvěte se nám.