Přijďte k nám pro lógr – tohle všechno s ním můžete dělat!

logr-zahrada

Je lepší lít lógr do odpadu nebo ho vyhazovat do koše? Ani jedno! Lógr je totiž velmi užitečný pomocník v domácnosti. Přečtěte si, co všechno s ním jde udělat, a zajděte si do jedné z mamacoffee kaváren, kde vám dáme lógr zdarma (stačí si přinést vlastní čistou nádobu).

Lógr do kompostu a ke kytkám
Kávová sedlina je bohatá na dusík, draslík, hořčík a další minerální látky, které rostliny potřebují. Lógr je obecně kyselý, tedy není dobré ho přidávat k rostlinám, které mají rády zásaditou půdu nebo jsou vápnomilné (například levandule, sukulenty, ze zeleniny se jedná především o košťáloviny).
Kyselé prostředí ocení například hortenzie nebo rododendrony, na lógru si pochutná i pažitka, borůvky a jahody. Lógr zbožňují ale především žížaly, které ho pak přemění ve svém trávicím traktu na velmi užitečný a živný humus.
Pokud chcete lógr přidat k pokojovým květinám, je lepší ho smíchat při přesazování se zeminou. Pokud byste ho dali pouze na povrch substrátu, začal by později plesnivět.
Pokud kompostujete, přidávejte lógr i na kompost.

Lógr proti hmyzu
Nasypte trochu lógru na cestičky mravenců a nemusíte na ně kupovat chemické spreje. Kávová sedlina kolem záhonů zase odpuzuje slimáky. Vůni kávy nemají rádi ani komáři.

logr-zahrada

Lógr na hrnce a nečistoty
Je jemnější než písek a přitom stejně účinný. Přidejte trochu lógru na houbičku a uvidíte, že s napečenou pánví nebudete muset tolik zápasit. Nemusíte se bát s ním vyčistit i jiné povrchy, jako třeba kuchyňskou linku.

Lógr do šampónu
Vyrobte si z lógru hustší kaši a naneste na vlasy jako masku – po pár minutách ji spláchněte a vaše vlasy budou vyživenější a lesklé. Jen pozor, světlejší odstíny může lógr obarvit.
Případně je možné vlasy přímo opláchnout silnou uvařenou kávou nebo přimíchat lógr do šamponu na vlasy.

Pokud si barvíte vlasy henou, můžete do směsi přimíchat lógr a docílíte tím tmavších odstínů.

Když přidáte trochu lógru do šamponu pro vaše zvířecí miláčky, zvýšíte tím jejich ochranu před otravným hmyzem.

logr-zahrada

Lógr jako peeling
Smíchejte lógr s medem, kokosovým nebo olivovým olejem nebo jen s mýdlem a vytvoříte jemný peeling na celé tělo. Na pleť působí regeneračně a prý si umí poradit s celulitidou.

Lógr proti pachům
Stačí dát mističku s usušeným lógrem do ledničky a zbavíte se tak nepříjemných pachů z potravin.

Věříme, že možností využití lógru v domácnosti je ještě mnohem víc. Jaký je váš osvědčený recept?