Portus v Café Nezisk

Café Nezisk je plné cihel, které pomáhají. Portus Praha zde představuje své projekty.

Přidej cihlu k cihle… tak tuto písničku už určitě většina z nás někdy slyšela. Stejně tak si troufneme tvrdit, že se do povědomí mnoha z nás zapsala i benefiční sbírková a osvětová kampaň – AKCE CIHLA, kterou od roku 2000 pořádá organizace Portus Praha, z.ú. Prodej šamotových (v posledních letech i virtuálních) cihel ale není rozhodně jedinou aktivitou této neziskovky, která se řídí heslem: „Žít život člověka“ a má za cíl umožnit lidem s mentálním postižením co nejplnohodnotnější život. V současné době poskytuje organizace sociální služby – chráněné bydlení, podporuje samostatné bydlení dospělých s mentálním postižením a provozuje sociálně terapeutickou dílnu a sociální podnik DOBROTY S PŘÍBĚHEM. A pro měsíc březen je Portus také neziskovou organizací, která se prezentuje v prostorách Café Nezisk na pražském Pohořelci.

Novým, v pořadí již čtvrtým tématem, které v březnu vládne v Café Nezisk je pomoc a podpora pro mentálně postižené. Březnovou neziskovou organizací, která s kavárnou spolupracuje je Portus Praha, z.ú. „Kavárna je vyzdobená cihlami z akce cihla, kterou mnoho lidí zná, K tomu jsou zde k dispozici i letáčky o dalších aktivitách Portusu. Hosté si u nás mohou zakoupit Portus placku za 50 korun nebo pláťenku. V půlce března snad přijde i jiný merch,“ láká k návštěvě Café Nezisk provozní Rachel Pojarová. Spolupráce kavárny a organizace Portus vznikal velmi spontánně reakcí zástupců neziskovky na reklamu na facebooku kavárny.

Portus Praha jako nezisková organizace totiž aktivně vyhledává příležitosti spolupráce v různých odvětvích. Spolupráce s gastropodniky všeho druhu je mu velmi blízká, i díky tomu, že součástí aktivit neziskovky je také provozování sociálního podniku Dobroty s příběhem. Tento podnik vznikl na pozemku Portusu v Davli jako potravinářská dílna na výrobu nakládaných pochutin. „Zde se nám podařilo vytvořit pět pracovních míst pro lidi s mentálním i jiným zdravotním postižením. V objektu se nachází kromě dílny i rychlé občerstvení s malým obchůdkem našich výrobků,“ popisuje Soňa Cimalová.

Příležitost ke zviditelnění i finanční podpora

Načasování spolupráce Portus a Café Nezisk právě na březen není tak úplně náhoda. „Záměrně jsme si vybrali měsíc březen, který chceme věnovat propagaci doprovodného programu benefiční sbírky akce cihla, a tím je virtuální benefiční běh pro normálně postižené. Běhat se bude od 1. do 30. dubna kdekoliv po celé ČR. Výtěžek ze startovného putuje na terénní službu pro klienty, zejména pak na klienty s poruchami autistického spektra,“ vysvětluje Soňa Cimalová produkční neziskové organizace. Startovné je 50 korun, a dá se zakoupit třeba i pomocí QR kódu, který je umístěn v kavárně. „Doufáme tedy, že se nám podaří naverbovat nové běžce,“ usmívá se Rachel Pojarová. 

Hlavní myšlenkou Café Nezisk je každý měsíc podpořit a představit jinou neziskovou organizaci a její práci. Jak také název kavárny naznačuje, veškerý měsíční zisk, po odečtení DPH a provozních nákladů, kavárny jde vždy na účet spolupracující neziskovky. „Celý koncept kavárny nás nadchl. Pro neziskový sektor je každá příležitost ke zviditelnění velmi přínosná. O to příhodnější je, pokud ze spolupráce vyplyne i finanční podpora,“ říká Soňa Cimalová a dodává, že finance vybrané v březnu díky Café Nezisk využije Portus na terénní službu pro klienty, zejména pak na klienty s poruchami autistického spektra.

Kavárna už má své štamgasty

Za čtyři měsíce fungování se Café Nezisk již stalo pohořeleckou stálicí. Lidé, kteří v blízkosti pracují nebo bydlí, chodí na šálek skvělé výběrové kávy z pražírny mamacoffee pravidelně. „Máme štamgasty každodenní, i každotýdenní. Je opravdu vidět, že se k nám lidé rádi vracejí. Například jeden host mi teď dokázal vyjmenovat všechny naše baristy, že už se s nimi dobře zná,“ prozrazuje provozní kavárny. 

A hosté si samozřejmě nepamatují jen sympatické tváře, které stojí za kávovarem, ale také jednotlivé neziskovky, které se v malých prostorách Café Nezisk pravidelně mění. A o to tu jde! „Jeden měsíc je opravdu krátký, rychle to utíká. Myslím si, ale že i tyto změny lidi potěší. Kdo k nám chodí často, má jistotu, že to tu každý měsíc vypadá trochu jinak. Někdy si zákazníci jen vyzvednout kafe, jindy se pozastaví, čtou si tu a mnozí se s námi i zapovídají,“ ukončuje Rachel Pojarová.

Jaký bude duben v Café Nezisk?

Sledujte náš facebook a instagram, kde vám prozradíme více.

Pokud vás fungování Café Nezisk zaujalo a rádi byste s námi také spolupracovali nebo znáte nějakou neziskovou organizaci, o které se moc neví a jejíž aktivita by stála za pozornost, ozvěte se nám.