Nicaragua Coomcafe Women’s Project

Naše nová káva z Nikaragui je výsledkem navázání nové spolupráce mamacoffee a třech vybraných žen farmářek z kooperativy COOMCAFE, z regionu Jinotega. Káva má smetanové tělo a nízkou, sladkou aciditu.

 V její chuti i vůni vyniká sladké kakao, karamel a mango.  Kávové třešně byly sbírány ručně a zpracovány promývanou metodou.   Tento projekt volně navazuje na Aranjuez Women's Project, který  můžete znát z dřívějška.  

Coomcafe projekt je totiž v podstatě obdobný, jen s jinými farmářkami. Opět se jedná o tři farmářky, z nichž každá vyprodukuje velmi malé množství kávy, které je pro přímý obchod nedostačující, ale když se jejich úroda spojí dohromady, vznikne tato výborná směs kávy.

V nikaragujským regionu Jinotega, odkud naše nová káva pochází, se nachází nejvíce kávových farem, které zcela logicky produkují největší množství kávy – zhruba 65 % celkové národní produkce pochází právě odtud. 

Kooperativa COOMCAFE vznikla v roce 2006, aby sdružila 77 drobných kávových farmářů z jinotegské oblasti San Rafael del Norte, kde je pěstování kávy jednou z nejdůležitějších zemědělských činností.  S touto kooperativou jsme se rozhodli navázat spolupráci i proto, že je postavena na stejných hodnotách jako ctíme v mamacoffee – poctivost, transparentnost, spravedlnost, rovnost, sociální závazek, závazek ke kvalitě produktu a k ochraně životního prostředí. 

Hlavním cílem COOMCAFE je díky spolupráci vytvořit lepší zázemí pro obchodování kávou na světovém trhu, kam by se drobní farmáři jinak nedostali. Spolupráce mamacoffee a COOMCAFE jde ale ještě dál. I díky našim předešlým zkušenostem se spoluprací se ženami z Aranjuez Women’s Project jsme se rozhodli i nyní opět podpořit ženy, které se na kávovém trhu hůře prosazují. 

V mamacoffee jim chceme dát příležitost. Náš kolega Chepe tedy pomohl vybrat konkrétní farmářky z COOMCAFE, jejichž kávu kupujeme a přímo dovážíme do České republiky. Tato káva je výjimečná i tím, že se jedná o vůbec první mamacoffee direct kávu s BIO certifikací. 

Proč právě ženy? Motivem ke vzniku ženského kávového projektu byl fakt, že v Nikaragui je zhruba 80 % trhu s kávou čistě mužskou záležitostí a ženy tak do celého zpracovatelského, ale i prodejního, řetězce pronikají velmi těžko.  

Rozhodli jsme se tedy, že podpoříme právě malé farmářky, které svou prací žijí, ale nemají možnosti, jak se na mezinárodní trh kávou dostat a jak svou kávu dobře a férově prodat.  Záštitu nad celým programem má náš kolega vystudovaný zemědělský inženýr José Manuel Velásquez Betanco, kterému nikdo neřekne jinak než Chepe. 

Ten farmářky pravidelně navštěvuje, poskytuje jim poradenství, podporu, ale i vzdělávání a zpětnou vazbu z naší pražírny a kaváren. „Skvěle se nám také osvědčilo dělat pro farmářky cuppingy. Můžeme jim tak ukázat, jak by jejich káva měla chutnat, ale také jak chutná, když je něco špatně. 

Tady v Nikaragui není úplně běžně, že farmáři znají chuť své kávy. Cupping je možnost, jak jim ukázat jejich práci v širších souvislostech. Je to i skvělá motivace,“ vysvětluje Chepe.  Spolupráce se ženami má samozřejmě svá specifika, na která Chepe upozorňuje: „Z mého pohledu rozhodně není mezi farmáři a farmářkami velký rozdíl v objemu odvedené práce na jejich farmách. 

V čem ale vidím rozdíl je, že jsou ženy organizovanější než muži. Vše si svědomitě plánují a dokážou skloubit práci na farmě, tak i roli matky a ženy doma. Určitě jsou hodně efektivní a precizní.“ Podle našeho nikaragujského kolegy ale ženy farmářky v porovnání s muži nemají tolik odvahy riskovat, experimentovat a osvojovat si nové postupy, poznatky a na farmách pracovat s novými technologiemi.