Kávovar domů? Raději alternativy

mama (1 of 8)Je před svátky a řada lidí se na nás obrací s dotazy, jaký si pořídit kávovar domů a do kanceláře. Tak se na to pojďme společně podívat.

Espresso doma – má to smysl?

Ze stovek úžasných automatů, co umí všechno sami, si musíte případně vybrat domů nebo do kanceláře sami. Nejvíc záleží na tom, v jakém stavu byly zrovna linky, ze kterých sjížděly jednotlivé komponenty v Číně apod. A pak je běžná fyzika – totiž 15 barů profesionální kávovary nepoužívají a celé je to krásná, ale jen marketingová bublina a pro mě to je jen zbytečný stroj plný kompromisů.  Sám mám doma 11 let starý pákový plastový espresso kávovar, co stál 3000 Kč a kávu z něj nepiji, ale občas ho v něm vařím mé milé tchýni. Kapsle jsou pro mě neudržitelně zbytečnou ekologickou zátěží a životem na dluh.

 V kavárně nebo doma?

Místo domácího espresso kávovaru si najděte oblíbenou kavárnu s fajn obsluhou a tam si choďte dávat dobré espresso. Ale zároveň to vůbec neznamená rezignovat na přípravu kávy doma – právě naopak. Je mnoho zábavnějších příprav než zmáčknout knoflík. Dá se naučit mnoho praktické chemie i fyziky a je to super jednoduché. Více o alternativních metodách a o přípravách kávy najdete třeba zde.

Tip pod stromeček

No a pokud byste přece jen chtěli sobě, nebo někomu blízkému pořídit nějaký hezký stroječek, na který nebude padat prach, doporučuji tyhle dva:
1. mlýnek Wilfa
2. kávovar Moccamaster
S tímhle setem během pár minut uděláte krásných 1,25 l moc dobré kávy a zároveň můžete, ale nemusíte experimentovat s hrubostí mletí, filtry a řadou dalších věcí.

Nejdůležitější je společnost

No, ale to nejdůležitější kromě kávy, je to, s kým tu kávu pijete.Takže pokud z toho nic fakt nepotřebujete, tak nic nekupujte. Nebo vypláchněte starou moka konvičku po babičce, kupte do ní nové těsnění a vyčistěte mlýnek na kávu po dědovi. A nepořizujte si něco, co nebudete používat. Místo toho vezměte někoho, komu jste se už dlouho chtěli ozvat, na kafe a pak i ty ostatní, se kterýma je vám dobře. Je to tedy o hodně lepší než ze svátků dělat oslavy nakupování.

 

 

 

Text: Daniel Kolský