Rodina Chavarría, Nikaragua

Káva je pro ně kulturou a rodinnou tradicí

Salomon, Norlan a Uriel (otec a dva synové) jsou třetí, respektive čtvrtou generací kávových farmářů. Hospodaří na dvou farmách, které založil Benito Chavarría, děda Salomona. Káva tak neodmyslitelně patří k jejich rodinné kultuře a tradici, kterou všichni ctí, ale zároveň se nebojí experimentovat, zkoušet nové postupy a zvyšovat tak výslednou kvalitu kávy. Ve svém regionu byli dokonce první, kteří začali pracovat s výběrovou kávou. „Neustálá snaha se zlepšovat a důraz na kvalitu a chuť je tím, co nám otevřelo dveře do světa výběrové kávy a pomohlo nám udržet náš rodinný podnik“ říká Uriel.

Spolupracovat s farmáři z rodiny Chavarría jsme začali v roce 2018, tedy rok poté, co jsme odstartovali náš první kávový projekt v Nikaragui – Aranjuez Women’s Project (AWP). Nenechte se ale mýlit, oba projekty a jejich fungování jsou poměrně odlišné. I když základní myšlenky cíle, ty mají všechny kávové projekty mamacoffee společné: 

  • dovézt skvělou výběrovou kávu,
  • podporovat malé místní farmáře
  • s ohledem na odpovědný a etický přístup, pomáhat tak, jak je v dané oblasti nejvíce potřeba (ekonomicky, sociálně, technologicky).

Salamon a Uriel Chavarría

Ekonomická podpora je totiž pouze jedním střípkem v celé mozaice. V některých oblastech, například v Brazílii, je důležitější například podpora technologická, jinde naopak podpora sociální či ekologická. Jedno bez druhého ale samozřejmě nefunguje, záleží jen na tom, na co je kladen větší důraz. Bez přemýšlení, plánování, individuálního přístupu a spojení všeho, by naše projekty nedávaly smysl. „Pokud bych měl popsat v čem je projekt s rodinnou Chavarría jiný, tak je to určitě jejich obrovská snaha a chuť neustále se zlepšovat. Jejich cílem je pěstovat skvělou výběrovou kávu, díky které se budou neustále posouvat výš a výš. U ostatních farmářů, se kterými spolupracujeme, jsem se s takovým zapálení pro výběrovou kávu nesetkal. Pro mnohé jsou velkou motivací peníze, které jim za jejich práci férově platíme,“ popisuje Chepe, náš nikaragujský kolega a koordinátor obou tamních kávových projektů.

Naturální zpracování

A v čem se tedy naše projekty v Nikaragui liší?

  • rodina Chavarría se zaměřuje na to, aby káva, kterou produkuje byla té nejvyšší kvality – ve spolupráci s Chepem experimentují a zkoušejí nové postupy, techniky a technologie

  • jeden z bratrů – Uriel je také profesionálním degustátorem, tudíž chuť kávy je pro rodinu klíčová a pravidelné cuppingy jsou samozřejmostí

  • pro farmářky z ženského projektu AWP je velkou motivací pro produkci kvalitní výběrové kávy ekonomický aspekt

  • díky spolupráci s Chepem měly farmářky vůbec poprvé možnost svou kávu ochutnat tak, jak ji pijeme my v Evropě

Jinotega má příhodné klima pro pěstování kávy

Farmy rodinny Chavarría El Progreso (Pokrok) a Linda Vista (Krásný výhled) leží v jednom z 15 nikaragujských departamentů, v departamentu Jinotega, v regionu El Tobaco. Jinotega nejsevernější oblastí Nikaragui a sousedí s Hondurasem. Státní hranici zde tvoří řeka Coco. A právě hory (farmy leží v nadmořská výšce 1050 m. n. m.) a vlhké klima jsou ideální kombinací pro pěstování kávovníku, což potvrzují i výsledky naší spolupráce s Chavarríovými. Jejich káva je každým rokem lepší a lepší a my se vždy těšíme, až ochutnáme novou sklizeň. Už jste zkusili tu letošní? 

Káva ze sklizně 2021 má kulaté, plné tělo s intenzivní a komplexní chutí rumu, tmavých třešní a brusinek. Díky naturálnímu zpracování v ní převažuje živá, ovocná a sladká kyselost. Světlé pražení pak nechá vyniknout dlouhé rumové podchuti a podtrhne vůni rumu, tmavých třešní a brusinek

Pohled z farmy

Ruční sběr kávy

Rodinný podnik funguje skvěle

Jména pro obě vymyslel Salomon Chavarría, a to zcela prozaicky. Menší z farem Linda Vista (1,5 ha) získala své jméno díky tomu, že z ní je krásný pohled na druhou, větší farmu El Progreso (10,5 ha). A právě pokrok je podle otce Uriela a Norlana tím, co by mělo farmáře hnát kupředu. „Není důležité to, jak drsný a tvrdý svět kávy bude, vždycky zde bude prostor k pokroku a ke zlepšení se pro farmáře, který bude chtít a bude se snažit,“ říká Salomon.

Obě farmy společně sdílejí mokrý mlýn a vypěstovanou kávu pak prodávají jako rodinná kooperativa. „Jedním z důvodů jejich spojení je i to, že samostatně by byly objemy jejich sklizní nedostačující pro mezinárodní obchod a velmi těžko by se na světový trh kávou dostali,“ vysvětluje Chepe. Co ale také farmáře z rodiny Chavarría spojuje je i jejich odvaha, chuť experimentovat a zkoušet nové věci. Kromě pro Nikaraguu typického a tradičního promývaného způsobu zpracování, kávu zpracovávají také medovou metodou nebo naturálně. 

Pod vedením Chepeho ale zkouší Chavarríovi pracovat třeba i se samotným procesem fermentace. „Hodně experimentujeme například s dobou kvašení. Podle výsledků, ale i podmínek na farmách, vše upravujeme tak abychom dosáhli kvality, kterou potřebujeme,“ popisuje Chepe. 

Veškeré inovace a nové postupy zkouší rodina nejprve v malém, na farmě Linda Vista. Ve velkém měřítku je pak to, co se osvědčilo, aplikováno i na farmě El Progreso. To vše aktuálně probíhá za naší asistence. Kolega Chepe pravidelně farmáře navštěvuje, připravuje pro ně školení i cuppingy jejich káv a předává cenné informace a know-how, jako je například i zpětná vazba z našich kaváren i z pražírny. Zkoušet nové věci ale stojí vždy mnoho času, práce, nervů i peněz.

Práci mají rozdělenou

O hospodaření na farmách se starají Salomon se synem Norlanem. Druhý ze synů, Uriel hlídá především kvalitu kávy, dohlíží ale také na obchodní část celého procesu – od sklizně až po chvíli, kdy se zelená káva dostane do pražíren. Uriel pracoval v suchém mlýnu jako kávový degustátor a tyto nabyté zkušenosti nyní zúročuje v rodinném podniku. On byl tím, kdo si uvědomil, že cesta výběrové kávy je tou, která může celé rodině přinést úspěch, ale i ekonomickou a sociální stabilitu. 

Spolupráce mamacoffee s rodinou Chavarría již několik let skvěle funguje a my jsme za to velmi rádi. Z našich kaváren víme, že je káva z této spolupráce u zákazníků vždy velmi oblíbená a zrnka mizí rychlostí blesku. I samotní farmáři nám přínos této spolupráce potvrzují: „Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí projektu mamacoffee. Je to pro nás skvělá šance, jak s kávou pracovat, jak se v našem podnikání zlepšovat, produkovat kávu vyšší kvality a díky stabilnímu partnerovi mít i jistotu ekonomickou. To vše má také i velmi pozitivní sociální dopad. Je nám jasné, že takto na dálku se zákazníkům těžko ukazují ty dobré věci, které díky mamacoffee na farmách vznikají, a jak se díky spolupráci zvyšuje kvalita naší vyprodukované kávy. I jeden šálek kávy dokáže udělat velký rozdíl!“