Café Nezisk podporuje neziskový sektor a propojuje ho s milovníky výběrové kávy.
Dát si po cestě na Pražský hrad kávu snad nikdy nebylo jednodušší. Když jste ještě
před rokem vystoupili z tramvaje na zastávce Pohořelec a vydali jste se po náměstíčku směrem k Loretě a dál na Hradčanské náměstí, narazili jste na několik obchodů
s turistickými suvenýry nebo potravinami, na knihovnu, na pár otevřených restaurací
a malý krámek s kouzelnými dřevěnými hračkami a houpacími koníky. Šálek s výběrovou kávou vám ale nenabídl nikdo. To se na konci listopadu 2021 změnilo.
Na adrese Pohořelec 2 totiž pražírna mamacoffee otevřela Café Nezisk. Kavárnu, co dává smysl, v níž si dáte nejen skvělou kávu a něco sladkého k zakousnutí z vlastní pekárny, ale také se dozvíte pár zajímavých informací a přispějete na dobrou věc.

Loono, Institut pro památky a kulturu, Ssuubo, Portus a Aperio. To je pět neziskových organizací – některé známější, jiné méně – které se od listopadu 2021 představily hostům Café Nezisk na pražském Pohořelci. Podnik, patřící do sítě kaváren mamacoffee, přivítal své první zákazníky 22. listopadu a velmi brzy si získal srdce a chuťové pohárky místních milovníků kávy i turistů, kteří sem zavítají při toulkách po Pražském hradě. Ačkoli jsou prostory kavárny velmi malé, smysl, který podnik má je obrovský. Přijdete si to ověřit?
Jak spolu ale souvisí neziskovky a káva? V Café Nezisk tvoří neoddělitelné duo. Koncept kavárny je totiž naprosto jedinečný. „Cílem projektu bylo vytvořit kavárnu, která každý měsíc podpoří a představí jinou neziskovou organizaci a její práci. Myslím, že tato myšlenka funguje hezky. Neziskovky mají o spolupráci zájem a hosté se k nám naučili chodit a projekt se jim líbí,“ říká Rachel Pojarová, provozní Café Nezisk. V průběhu celého roku se tak v prostorách kavárny vystřídá celkem 12 občanských organizací z různých oblastí společenského života. Tím to ale nekončí. Veškerý zisk Café Nezisk za daný měsíc (po odečtení DPH a provozních nákladů) pak putuje na účet spolupracující neziskovky.


Projekty z různých sektorů
Pokud jste ještě v Café Nezisk nebyli, možná vás při první návštěvě zarazí, že má podnik jen 10 m2, nejsou tu žádné židle ani stoly, ale kávu do hrnečku si dát samozřejmě můžete. „Když je venku krásně, je moc příjemné si kávu vypít venku
a pozorovat ten ruch okolo. Navíc je naproti nám knihovna, kde mají krásnou zahrádku. Paní, která v knihovně pracuje je z našeho fungování nadšená. Dokonce říkala, že si u nich na zahrádce mohou naši hosté, když budou chtít, sednout a kávu si v klidu vypít. I to je důkaz, jak skvěle zde funguje občanská společnost,“ usmívá se Rachel Pojarová.
Kromě kávy si ale zákazníci z kavárny odnesou i nějaké ty informace. „Myslím, že se to lidem líbí. I když k nám zavítají častěji, se začátkem nového měsíce to tu vypadá vždy úplně jinak. Někteří hosté si k nám skutečně přijdou jen dát kávu, jiní se ale zastaví a čtou si tu. Případně se nás ptají na nějaké detaily, někdy si i koupí nějaký merch. Já jsem na svých směnách viděla jen nadšení. Je velmi zajímavé vidět i pohled hostů na daný projekt,“ popisuje provozní kavárny.
První spoluprací byla byla osvěta o důležitosti preventivních prohlídek
od organizace Loono.
V lednu pak měli hosté kavárny díky Institutu pro památky a kulturu možnost nahlédnou do světa památek a financování jejich obnovy a údržby.
Únor pak patřil ugandským barvám – na mlýnku byla skvělá káva BIO Uganda Rwenzori Mountains Bukonzo a na stěnách visely informace o organizaci SSUUBO, která poskytuje ve venkovském regionu Buikwe zdravotní a sociální zázemí nemocným se srpkovitou anémii.
V březnu pak prostor dostala neziskovka Portus, která pomáhá a podporuje mentálně postižené a pomáhá jim začlenit se do běžného života. Známá je především svou Akcí cihla.
Dubnovou neziskovkou pak bylo Aperio, které poskytuje, pomoc, rady a podporu rodičům, a to i těm nastávajícím, kteří ještě nevědí, do čeho jdou, ale už u nich vyvstaly nějaké obavy a nejistoty.






Lidé se vracejí
Ačkoli by se mohlo zdát, že na pražském Pohořelci, který je jedním z turisticky velmi exponovaných míst, moc místních nenajdete, opak je pravdou. Lidé tady nejen bydlí, ale je zde i mnoho těch, kteří v okolí pracují. Právě ti dokáží ocenit změnu, která zde s otevřením kavárny nastala. Z neosobního turistického obchodu, kde se prodávaly suvenýry, alkohol a snad i nějaké to občerstvení
na svačinu, se stal útulný prostor, kam se lidé rádi vracejí.
„Štamgasty máme každodenní i každotýdenní,“ směje se Rachel Pojarová
a dodává, že nedávno jí, jako provozní, která podnik otevírala, jeden ze štamgastů řekl, že ji v kavárně ještě nikdy neviděl. „To mě pobavilo, ale zároveň mě velmi potěšilo to, když mi dokázal vyjmenovat všechny ostatní baristy, se kterými se dobře zná. Asi jsem na sebe jen neměli štěstí,“ uzavírá.
A co vy? Už jste měli to štěstí se s Rachel potkat? Pokud ne, tak neváhejte a vydejte se nejen na skvělou kávu, ale také i za poznáním a příjemně stráveným časem.
Pokud víte, o nějaké zajímavé neziskové organizaci a pokud vás myšlenka Café Nezisk zaujala, neváhejte a ozvěte se nám.
