Loono v Café Nezisk – mamacoffee

Prevence v Café Nezisk: Znáte Loono? 

Máme novou kavárnu! 
Máme novou kavárnu, která dává smysl! 
Mámě novou kavárnu, která se každý měsíc spojí s jinou neziskovou organizací!

Jmenuje se Café Nezisk a najdete ji na Pohořelci, kousek nad Pražským hradem. A v čem, že je ten smysl? Kromě skvělé kávy si v kavárně totiž i rozšíříte své obzory a přispějete na dobrou věc. Jak jméno napovídá, Café Nezisk věnuje svůj měsíční zisk (po odečtení DPH a nákladů
na provoz) na podporu konkrétní neziskové organizace. A která, že je ta první? No přece Loono,
s nímž se mnoho z vás už setkalo v mamacoffee Vodičkova. Pamatujete si na svítící oblak
ve výloze?

Prevence je důležitá. Právě na to se snaží nezisková organizace Loono již osm let upozorňovat českou veřejnost. Umět se správně starat o své zdraví totiž není jen tak. Ruku na srdce – chodíte pravidelně na lékařské prohlídky? A co samovyšetření, víte jak na to? Pokud jsou obě vaše odpovědi „ANO“, smekáme před vámi! A pokud si nejste jistí v kramflecích, máme jednoduchou radu. Zajděte si v prosinci do Café Nezisk, dejte si šálek skvělé kávy, výběrový čaj, svařák nebo svařený mošt na zahřátí a něco sladkého na zub a podívejte se okolo sebe. Růžové ponožky s prsama? Merch a letáčky o prevenci od neziskovky Loono vám prozradí více.

„Když jsme přemýšleli o tom, se kterou neziskovou organizací bychom chtěli spolupracovat a podpořit ji jako první, hned nás napadlo Loono. Už jednou s nimi mamacoffee spolupracovalo a bylo to velmi příjemné a snadné,“ vysvětluje Rachel Pojarová, provozní Café Nezisk. Prostor kavárny, ačkoli je velmi malý (pouhých 10 m2) nabízí dost možností, kam umístit informace o neziskové organizaci – zdi, dveře, pult – všude kam se jen podíváte, se něco nového dozvíte. Co Loono dělá? Jak jinak ho můžete podpořit?

A pokud by vám přece jen nějaké info chybělo, nebojte se zeptat baristů. Jsou dobře nabrífovaní. I když někdy možná trochu zaneprázdnění přípravou skvělé kávy, kterou si můžete vypít z klasického hrnečku na stojáka, protože na židle prostě není místo. Nebo si ho vzít s sebou do klasického nebo zálohovaného kelímku, třeba na cestu na Pražský hrad.

#prsakoule znáte a co #dobrenitro?

To, jak bude prezentace neziskovky v kavárně vypadat, je z velké části na organizaci samotné. „V Café Nezisk představujeme naše aktivity jako takové. Už téměř osm let učíme českou veřejnost, jak správně pečovat o své zdraví. Za tu dobu se nám podařilo vyškolit přes 110 000 lidí v oblasti prevence závažných onemocnění jako je rakovina, infarkt nebo neplodnost. Téměř 60 lidem tak naše aktivity zachránily život,“ popisuje Petra Císařová z organizace Loono. 

Do povědomí mnoha z nás se Loono dostalo díky kampani Sahám si na ně každý měsíc#prsakoule, která upozorňuje na důležitost samovyšetření v rámci prevence onkologických onemocnění. K dalším klíčovým tématům organizace ale patří třeba i prevence kardiovaskulárních onemocnění, reprodukční zdraví a tím nejnovějším je péče o duševní zdraví. I v mamacoffee už jste se setkali s hastagem #dobrenitro a oficiálním maskotem mrakem od umělkyně Olgy Krykun. Ten symbolizuje počasí a jeho proměnlivost i to, co si člověk nosí sám v sobě. Mít dobré nitro, tedy pečovat o své duševní zdraví, v tomto pojetí znamená být ve stavu „bez mráčků“.

Spolupráce kavárny s neziskovou organizací je vždy obohacující pro obě strany. „Máme velkou radost, že jsou v českém prostoru osvícení podnikatelé, kteří věří misi naší (a misi dalších neziskových organizací) a chtějí ji podporovat. Kromě finančních prostředků nám spolupráce přináší i možnost dostat naše aktivity k dalším stovkám lidí,“ říká Petra Císařová. Peníze, kterými Café Nezisk na konci měsíce Loono podpoří využije neziskovka na rozvoj nové kampaně o duševním zdraví Dobré nitro, na pořádání workshopů a webinářů ve školách a komunitních centrech a také na podporu nové aplikace, která naučí Čechy chodit na preventivní prohlídky. Ta bude ke stažení v březnu roku 2022.

Pokud byste i vy rádi Loono podpořili, ale do Café Nezisk se nedostanete, můžete na kampaň Dobré nitro přispět
na charitativní platformě Donio.

Děkujeme za vaši podporu

Ačkoli je Café Nezisk v provozu pár týdnů a vše si postupně sedá, jsme rádi, že se tento jedinečný koncept podpory neziskového sektoru získává své fanoušky. „Všichni nám přejí hodně zdaru. Většinou k nám chodí ti, co o projektu ví ze sociálních sítí a jsou zvědaví, jak to vše funguje. Ale i ti, kteří do kavárny přijdou jen na kafe a až poté zjistí, co Café Nezisk dělá, jsou z toho nadšení. Věřím, že na této vlně budeme pokračovat i dál, s dalšími neziskovkami,“ uzavírá provozní kavárny. 

Těšíte se už na leden, jakou další neziskovku vám představíme? Nechte se překvapit! Sledujte náš facebook a instagram. Prozradíme jen, že je o co stát! 

Pokud vás fungování Café Nezisk zaujalo a rádi byste s námi také spolupracovali nebo znáte nějakou neziskovou organizaci, o které se moc neví a jejíž aktivita by stála
za pozornost, ozvěte se nám.