Projekt Nikaragua Women’s Project

Ve spojení je síla. Nikaragua Women’s Project je toho důkazem.

Každá z nich vyprodukuje velmi malé množství kávy, které je pro přímý obchod nedostačující.
Když se ale jejich sklizně spojí, vznikne něco tak jedinečného jako je
Aranjuez Women’s Project (AWP)

Na počátku stálo sedm pěstitelek kávy milujících svou práci. Sedm žen smýšlejících odpovědně a ekologicky. Sedm farmářek s velkou chutí a vášní zlepšovat se, produkovat kvalitnější kávu, učit se a experimentovat. V mamacoffee jsme věděli, že právě s takovými partnery, chceme dlouhodobě spolupracovat. A tak mohla v roce 2017 v Nikaragui, ve významné kávové oblasti Aranjuez, poblíž města Matagalpa, odstartovat další etapa našich zahraničních projektů.

Kávové projekty mamacoffee mají za cíl nejen dovézt skvělou výběrovou kávu, ale také s ohledem na odpovědný a etický přístup, pomáhat v dané oblasti farmářům a jejich rodinám. Ekonomická podpora je pouze jedním střípkem v celé mozaice. Bez podpory sociální, ekologické, ale i technologické, by naše projekty nedávaly smysl. „Nejprve byla myšlenka rozjet takový projekt, který by měl za cíl nejen obchod kávou, ale jehož nedílnou součástí by byla také ekonomická a sociokulturní pomoc v konkrétní oblasti. Pomoc konkrétním pěstitelům, kteří mají malé farmy, ale velkou chuť na nich pracovat a proniknout do světa výběrové kávy,“ popisuje Daniel Kolský, spolumajitel a zakladatel mamacoffee.

Proč právě ženy?

Motivem ke vzniku ženského kávového projektu Aranjuez Women’s Project (AWP) byl fakt, který jsme během hledání vhodných partnerů pro spolupráci zjistili. V Nikaragui je zhruba 80 % trhu s kávou čistě mužskou záležitostí a ženy tak do celého zpracovatelského, ale i prodejního, řetězce pronikají velmi těžko. To pro nás bylo velmi zajímavé a možná i trochu nečekané. Rozhodli jsme se tedy, že podpoříme právě malé farmářky, které svou prací žijí, ale nemají možnosti, jak se na mezinárodní trh kávou dostat a jak svou kávu dobře a férově prodat. 

Záštitu nad celým programem má náš kolega vystudovaný zemědělský inženýr José Manuel Velásquez Betanco, kterému nikdo neřekne jinak než Chepe. Ten farmářky pravidelně navštěvuje, poskytuje jim poradenství, podporu, ale i vzdělávání a zpětnou vazbu z naší pražírny a kaváren. „Skvěle se nám také osvědčilo dělat pro farmářky cuppingy. Můžeme jim tak ukázat, jak by jejich káva měla chutnat, ale také jak chutná, když je něco špatně. Tady v Nikaragui není úplně běžně, že farmáři znají chuť své kávy. Cupping je možnost, jak jim ukázat jejich práci v širších souvislostech. Je to i skvělá motivace,“ vysvětluje Chepe. 

Spolupráce se ženami má samozřejmě svá specifika, na která Chepe upozorňuje: „Z mého pohledu rozhodně není mezi farmáři a farmářkami velký rozdíl v objemu odvedené práce na jejich farmách. V čem ale vidím rozdíl je, že jsou ženy organizovanější než muži. Vše si svědomitě plánují a dokážou skloubit práci na farmě, tak i roli matky a ženy doma. Určitě jsou hodně efektivní a precizní.“ Podle našeho nikaragujského kolegy ale ženy farmářky v porovnání s muži nemají tolik odvahy riskovat, experimentovat a osvojovat si nové postupy, poznatky a na farmách pracovat s novými technologiemi. 

Sedm statečných farmářek

Na startu projektu AWP s námi šlo do spolupráce celkem sedm farmářek. Toto číslo se ale sklizeň od sklizně mění, a to hned z několika důvodů. Farmy všech sedmi žen jsou velmi malé (1-4 hektary), a tím pádem je i malý objem kávy, kterou mohou sklidit. Dalším faktorem, který vše ovlivňuje jsou klimatické a ekonomické problémy, které dokážou farmářky hodně potrápit. Nepříznivé podmínky nebo choroby, které napadají kávovníky, tak mohou pro období jedné či více sklizní pěstitelky z účasti na projektu vyřadit. Jakmile se ale jejich situace, i díky naší pomoci a podpoře, zlepší a farmářky mají dostatek kvalitní kávy, spolupráce opět naběhne. „Od roku 2017 tak proměnlivě spolupracujeme se sedmi stejnými farmářkami a vše skvěle funguje,“ uzavírá Chepe. 

Sklizeň 2021: Kávu máme ze čtyř farem

El Roble (Dub), Mira lago (Hledící na jezero), Las Hermanas (Sestry), El Encanto (Kouzlo) – to jsou názvy farem, odkud pochází káva z letošní (2021) nikaragujské sklizně, kterou v mamacoffee můžete ochutnat. Aranjuez Women’s Project tak tentokrát spojil čtyři farmářky: Doru, Francis, Margaritu a Maríi Delfinu. Za každou z nich je silný příběh a velká snaha produkovat skvělou výběrovou kávu. Jejich práce, přístupu k přírodě a ekologickému smýšlení si velmi vážíme a jsme rádi, že se rozhodly s námi opakovaně spolupracovat.