Margarita Gomez Pineda z kávové farmy Las Hermanas

Je jednou ze sedmi žen, se kterými dlouhodobě spolupracujeme na jedinečném kávovém projektu Aranjuez Women’s Project. Ten vznikl v Nikaragui v roce 2017 na podporu malých kávových farmářek, které svou práci milují, ale v horách jsou tak trochu zapomenuté. Naším cílem bylo toto změnit. Farmářky motivovat k odpovědnosti, ekologii a kvalitě, a zároveň jim za jejich kávu férově platit. Důležitým momentem bylo, že ony sami se chtějí neustále zlepšovat, vzdělávat a zkoušet nové postupy, aby při každé další sklizni byla jejich káva kvalitnější. Objem produkce každé z farmářek je ale velmi malý a sami za sebe tak nemají šanci se prosadit na mezinárodním kávovém trhu. A protože v mamacoffee víme, že ve spojení je síla, rozhodli jsme se nikaragujské kávové farmářky z regionu Aranjuez spojit a jejich kávu vykupovat dohromady za spravedlivé ceny, které jsou až dvojnásobné oproti běžným cenám, které za svou kávu farmářky na místním trhu dostávaly.

Margarita je jednou z nejmladších farmářek, se kterými spolupracujeme. Káva je součástí jejího života v podstatě od narození a nedovede si tak ani představit, že by se v budoucnu věnovala něčemu jinému. „Jdu si za svým snem. Miluji to, co dělám. Mým cílem je neustále se zlepšovat, poznávat nové možnosti, technologie a experimentovat s různými způsoby zpracování kávy a s různými odrůdami kávovníku. Ráda bych, aby moje farma prosperovala a především, aby má káva lidem chutnala a aby jim každý doušek dělal radost,“ říká.

Farma, na které hospodaří, je malá. Její rozloha je 1,75 hektarů a nese jméno Las Hermanas (Sestry). A proč? Na začátku celého příběhu stojí Margaritiny rodiče, kteří farmu založili. Původně se jmenovala El Delirio (Delirium) a byla podstatně větší. Jednoho dne se otec Margarity rozhodl, že je jeho dcera schopná starat se o svou vlastní farmu, a tak ze své farmy El Delirio oddělit část, kterou věnoval Margaritě a její sestře. Dvě mladé farmářky se pak společně domluvily, že svůj vlastní malý kus půdy pojmenují výstižně Las Hermanas.

Co si myslí o výběrové kávě? 

Podle Margarity je svět výběrové kávy skvělou příležitostí pro mladé farmáře jako je ona. Je to obrovská možnost s kávou pracovat jinak, snad lépe, šetrněji s respektem, než tomu bývalo. Díky spolupráci s mamacoffee najednou vznikla možnost, jak se zlepšovat, získávat víc informací i praktických dovedností. Například cuppingy, které pro kávové farmáře náš kolega Chepe pravidelně pořádá, jsou pro většinu farmářů první příležitostí ochutnat jejich kávu tak, jak ji pijeme u nás. Díky tomu objevují pěstitelé, jak kávu ovlivňuje použití různých metod zpracování, ale i preciznost jejich práce. V rámci cuppingu totiž Chepe ukazuje třeba i to, jak chutná káva, v níž jsou smíchána zrna zralá s těmi nezralými, přezrálými či jinak defektními.

Na farmě pomáhá celá rodina

V podmínkách, kde farma Las Hermanas leží se výborně daří kávovníkové odrůdě Caturra. Vedle kávy, a především proto, aby jí stínily, zde rostou také citrusové stromy – pomeranče, citrony a limety. Jelikož je Margarita ještě mladá (26 let) stále bydlí se svými rodiči. Celá rodina ji na farmě velmi pomáhá, ona sama by to totiž kvůli svému fyzickému handicapu nezvládla. V období sklizně Margarita najímá až šest sběračů. Obvykle jsou to tedy její příbuzní, kterým ale za práci platí stejně, jako by platila cizím lidem. „Někdy ale není ani takový počet sběračů dostatečný. V období, kdy jsou při sklizni vydatné deště, tak se občas stane, že vše nestihneme posbírat a část třešní nám odplave,“ posteskne si Margarita.

Klimatické změny z posledních let totiž kávovým farmářům situaci rozhodně neulehčují. Některé roky jsou srážkové podmínky v Nikaragui velmi dobré, takové, na jaké byli farmáři podle vyprávění Margaritina otce zvyklí. Jindy začne období dešťů ještě předtím, než začne sklizeň. A to bývá problém. „Otec mi vyprávěl, že vždy v období dešťů bylo 15 suchých dní, kterým se říkalo Canicular. To dnes v podstatě neexistuje,“ upozorňuje mladá farmářka.

Co nám o Margaritě prozradil Chepe?

Margarita je nejmladší farmářka, se kterou v rámci projektu AWP spolupracujeme. Narodila se s nádorem na mozku a lékaři ji řekli, že nádor nejde operovat a že s ním bude muset žít tak, jak to půjde. Margarita má i částečně omezenou hybnost, ale i tak to nevzdala a bojuje. Rozhodla se svůj život zasvětit tomu, co ji baví – kávě. Pracuje na farmě a vše, co může a na co stačí, se snaží dělat sama. S náročnějšími úkoly ji pomáhá rodina. Dvakrát do měsíce musí jezdit k lékaři do hlavního města Managua. Tyto cesty, i potřebnou léčbu si tak platí právě z peněz, které za kávu dostane.

Region: El Porvenir – část regionu Aranjuez, department Matagalpa

Nadmořská výška: 1 400 m. n. m.

Odrůdy: Caturra

Rozloha farmy: 1,75 ha