Francis Rivera z kávové farmy Miralago

Je jednou ze sedmi žen, se kterými dlouhodobě spolupracujeme na jedinečném kávovém projektu Aranjuez Women’s Project. Ten vznikl v Nikaragui v roce 2017 na podporu malých kávových farmářek, které svou práci milují, ale v horách jsou tak trochu zapomenuté. Naším cílem bylo toto změnit. Farmářky motivovat k odpovědnosti, ekologii a kvalitě, a zároveň jim za jejich kávu férově platit. Důležitým momentem bylo, že ony sami se chtějí neustále zlepšovat, vzdělávat
a zkoušet nové postupy, aby při každé další sklizni byla jejich káva kvalitnější. Objem produkce každé z farmářek je ale velmi malý, a sami za sebe tak nemají šanci se prosadit na mezinárodním kávovém trhu. A protože v mamacoffee víme, že ve spojení je síla, rozhodli jsme se nikaragujské kávové farmářky z regionu Aranjuez spojit a jejich kávu vykupovat dohromady za spravedlivé ceny, které jsou až dvojnásobné oproti běžným cenám, které za svou kávu farmářky na místním trhu dostávaly.

Když Francis Rivera a její manžel poprvé vstoupili na farmu, měli v hlavě plán, že chtějí začít pěstovat kávu. „Káva pro nás byla jasnou volbou. Věděli jsme, že na farmě je pro to dokonalé mikroklima – jak podnebí, tak i půda jsou pro pěstování kávovníků ideální,“ vysvětluje Francis. Vymýšlení jména pro farmu nebylo vlastně také nic složitého. Francis věděla, že musí být jednoslovné a musí farmu přesně vystihovat. A to přesně „Miralago“ tedy „Hledící na jezero“ vystihuje. Z farmy je totiž nádherný výhled na kouzelné jezero Apanas.

Miralago má rozlohu 1,75 hektaru a Francis zde pěstuje odrůdy kávovníku Paca Mara, Caturra, Catimor, and Mara Caturra. Kromě těch tam také rostou pomerančovníky a banánovníky, které rostlinám kávovníku zajišťují tolik potřebný stín. Na farmě žijí společně rodina Francis a rodina jejího švagra – celkem tedy devět lidí a všichni s rodinným podnikem pomáhají. V období sklizně k nim ještě přibude až osm najatých sběračů, když je úroda dobrá. Část z nich jsou sousedé a část pak rodinní příslušníci. Bez ohledu na to ale všichni od Francis dostávají za práci zaplaceno stejně.

Když se rodí tradice

Práce na farmě je pro Francis neodmyslitelnou součástí jejího života a ráda by rodinný podnik předala svým dětem. „S manželem jsme farmu založili a jsme tak první generací kávových farmářů v naší rodině. Ráda bych, aby v tom pokračovali i naši synové a dcera. Musíme jim tak jít dobrým příkladem, a i přes drobné neúspěchy se nikdy nevzdáme a uděláme vše pro to, abychom pěstovali co nejkvalitnější výběrovou kávu,“ říká Francis. Kvůli sousedním kávovým plantážím, nebude možné rozšířit velikost farmy Miralago. Co ale podle slov farmářky možné rozhodně bude, je zkoušet pěstovat i jiné odrůdy kávovníků a experimentovat s procesy zpracování kávy. Francis věří, že její děti budou schopny kávu pěstovat daleko lépe a efektivněji, než to momentálně dělá ona s manželem. 

To ale neznamená, že by se Francis nechtěla učit novým postupům, právě naopak. Ráda by vyzkoušela a naučila se, jak kávu zpracovat naturálně, ale i medovým způsobem. Momentálně je totiž veškerá káva z farmy Miralago zpracovávána mokrou metodou. „Díky cenným radám od Coffee Embassy, ale také díky setkání s jinými pěstiteli, kteří už s naturálním způsobem mají zkušenosti, věřím, že to zvládneme také,“ věří farmářka. Další cenné informace, nejen o pěstování kávy, získávají na farmě ale také od našeho kolegy Chepeho

Díky školením a cuppingům měla celá rodina možnost ochutnat svou kávu v podobě, jak ji pijeme my v Evropě. Káva, kterou Nikaragujci doma praží je totiž velmi tmavá a silná. Kvůli tomu nevynikne její potenciál a není možné pozorovat všechny chutě a vůně, které se v kávových zrnech ukrývají. V rámci cuppingům také farmářům ukazujeme, jak důležité je sbírat třešně ve správné zralosti. Zelené nebo naopak přezrálé, plesnivé či jinak poškozené plody dokážou kvalitu výsledné kávy velmi snížit.

 Co si myslí o výběrové kávě? 

„Výběrová káva je podle mě ten nejlepší způsob, způsob plný respektu, jak s kávou pracovat,“ říká Francis a dodává, že za každým hrnkem čerstvé kávy z farmy Miralago je mnohem více než jen její skvělá chuť.
„V každém šálku je příběh vášně a mnoha obětí. Všechno, co k naší kávě cítíme, se odráží v jejím sladkém aroma a nám je ctí, se o to s vámi podělit!“

Co nám o Francis prozradil Chepe?

Než začala Francis spolupracovat s mamacoffee, prodávala svou kávu třemi způsoby. Buď na místním trhu, kam posílala svého manžela, protože si myslela, že by s ní jako se ženou nikdo nechtěl jednat. Občas kávové třešně prodala přímo nákupčím, kteří k ní přišli, za velmi nízkou cenu, o které se nediskutuje. Poslední nejjistější cestou bylo kávu prodat do nedaleké zpracovny, kde dostala zaplaceno o trochu lépe než od nákupčních. Díky mamacoffee a projektu AWP má ale Francis o jednu starost méně. Samozřejmě ne celá její produkce je pro mamacoffee, a část své kávy stále prodává na místním trhu. 

Kromě fyzické práce, ačkoli většinu z ní zastane manžel, má Francis na starosti také administrativu a chod celé farmy. Díky zkušenostem z cuppingů a jejímu zájmu o další informace o kávě a její kvalitě, je sama schopna rozhodnout, jaká káva je dostatečně kvalitní a dobrá, aby ji mohla prodat v rámci projektu AWP a jaká káva půjde na místní trh, kde si může dovolit prodat i plody nižší kvality. 

Region: Laguna Verde – část regionu Aranjuez, department Matagalpa

Nadmořská výška: 1 400 m. n. m.

Odrůdy: Paca Mara, Caturra, Catimor, Mara Caturra

Rozloha farmy: 1,75 ha