Dora z farmy El Roble

Je jednou ze sedmi žen, se kterými dlouhodobě spolupracujeme na jedinečném kávovém projektu Aranjuez Women’s Project. Ten vznikl v Nikaragui v roce 2017 na podporu malých kávových farmářek, které svou práci milují, ale v horách jsou tak trochu zapomenuté. Naším cílem bylo toto změnit. Farmářky motivovat k odpovědnosti, ekologii a kvalitě, a zároveň jim za jejich kávu férově platit. Důležitým faktem je, že ony sami se chtějí neustále zlepšovat, vzdělávat a zkoušet nové postupy, aby při každé další sklizni byla jejich káva kvalitnější. Objem produkce každé z farmářek je ale velmi malý, a sami za sebe tak nemají šanci se prosadit na mezinárodním kávovém trhu. A protože v mamacoffee víme, že ve spojení je síla, rozhodli jsme se nikaragujské kávové farmářky z regionu Aranjuez spojit a jejich kávu vykupovat dohromady za spravedlivé ceny, které jsou až dvojnásobné oproti běžným cenám, které za svou kávu farmářky na místním trhu dostávaly.

Pojmenování farmy El Roble (Dub) je nostalgickou vzpomínkou Dory a jejího manžela Miguela na jejich malý dubový les, který mívali na místě, kde teď farma leží. V roce 1998 ho zničil hurikán Mitch – jeden z nejsilnějších a nejpustošivějších hurikánů historie. „Ten les jsme milovali, a tak bylo hned jasné, jak se bude naše farma jmenovat,“ říká Dora. Cesta k pěstování kávy ale nebyla pro manželé tak úplně jednoduchá.

Nejprve na farmě pěstovali především zeleninu. Kvůli problémovému počasí se ale také stávalo, že byla úroda velmi malá. Jindy, když byla úroda dobrá, tak se často nedařilo všechnu zeleninu hned prodat a část tak shnila. To bylo velmi demotivující, a tak se Dora s Miguelem rozhodli pro změnu. „S kávou je to tady tak, že když se vám nepodaří prodat ji za dobrou cenu, vždy ji od vás levněji vykoupí velké společnosti nebo ji prodáte na místním trhu,“ přiznává Dora.

Vsází na odrůdy tradiční i nové

Na své pěti hektarové farmě pěstují oddělené různé odrůdy kávovníků. Na plantážích tak najdeme Caturru a červený i žlutý Catuaí, což jsou tradiční odrůdy, kterým se v tamních podmínkách velmi dobře daří. Ačkoli po problémech s pěstováním zeleniny jsou Dora s manželem opatrní, rozhodli se i zariskovat a zkouší nové odrůdy Catimor a Lempira. „V roce 2011, kdy jsme se potýkali s problémy se rzí kávovou, jsme od přátel dostali semínka právě těchto dvou odrůd a řekli jsem si, že to zkusíme. Stále si ale nejsme jistí výtěžností. Kávovníky sice mají hodně třešní, ale ty jsou často prázdné nebo ukrývají jen jedno kávové zrno,“ přiznává Dora

Kromě kávy pěstuje Dora také především květiny, na půl hektaru půdy rostou hlavně astry, ale také malanga (typ sladkých brambory). Pečuje také o malou zahrádku pro vlastní potřeby. Na kávových plantážích pak vytváří pro rostliny kávovníků stín citrusové stromy a banánovníky. Do budoucna by na farmě rádi zkusili pěstovat i další odrůdy kávovníku, aby mohli nabídnou různé kávové profily. Mimo období sklizně, kdy na farmě pomáhají blízcí i vzdálenější členové rodiny, kterým za pomoc platí úplně stejně jako by dostali zaplaceno na jiných farmách, hospodaří Dora s Miguelem na farmě sami. Ačkoli je jejich rodina pětičlenná. „Děti jsou ještě velmi malé, a tak vlastně ani nevíme, jestli je káva bude bavit stejně jako nás. My jsem si jistí, že nás bude provázet celým životem. Je to ušlechtilá plodina, které se zde daří a věřím, že může změnit zemědělství v Nikaragui,“ říká farmářka.

Co si myslí o výběrové kávě? 

Na farmě El Roble jsou si oba manželé moc dobře vědomi toho, že cesta výběrové kávy je pro ně skvělá šance, aby se naučili s kávou pracovat tak, aby byla co nejkvalitnější. „Na naší kávě je pořád co zlepšovat a díky spolupráci s mamacoffee to můžeme zvládnout. Jsme otevření učit se novým věcem, postupům i způsobům zpracování kávy,“ říká Dora. Podle jejích slov si například díky cuppingům, které pořádá náš kolega Chepe, uvědomili, jaké chyby s kávou dělali a proč není výsledný šálek tak kvalitní, jak by mohl být.

Co nám o Doře prozradil Chepe?

V Nikaragui se káva tradičně zpracovává mokrou metodou. Díky projektu AWP, odvaze riskovat a učit se novým postupům se Dora a její manžel Miguel naučili kávu zpracovávat naturálně a díky tomu má jejich káva trochu jiné charakteristiky a mohou tak nabídnout zajímavější produkt. 

Na jejich manželství je hezké a velmi zajímavé, pro Nikaraguu nezvyklé, že si nejen práci na farmě, ale i všechny domácí práce podělí mezi sebe a své děti. Dora zastává většinu prací doma a administrativu, Miguel se syny se naopak starají o práce fyzicky náročně, o logistiku a prodej kávy. Je to taková hezká rodinná spolupráce, všichni se krásně doplňují. Veškerá káva, kterou vypěstují je tak čistě rodinnou záležitostí.

Dora s Miguelem vnímají výběrovou kávu jako příležitost k lepší kávě i lepšímu životu. Proto je pro ně spolupráce s mamacoffee velkým darem.

Farma el Roble

Region: Las Banquitas – část regionu Aranjuez, department Matagalpa

Nadmořská výška: 1 300 m. n. m.

Odrůdy: Caturra, červený a žlutý Catuaí, Lempira and Catimor

Rozloha farmy: 5 ha