Podporujeme kávové farmářky v Nikaragui

Současná extrémně nízká cena kávy na světovém trhu tvrdě dopadá na rodinné kávové farmy. Výkupní ceny kávy se dostávají pod náklady na její pěstování. Proto řada kávových farmářů při současné situaci zvažuje přechod k jiným plodinám.

mamacoffee již několik let pracuje na tom, aby farmáři získali za své kávy vyšší výkupní ceny. S touto motivací vznikl i projekt s kávovými farmářkami v Nikaragui. Spojili jsme tři úžasné farmářky do projektu s názvem “Nikaragua Women’s project Aranjuez”. Po několika měsících práce našeho týmu přímo v Nikaragui i v České republice máme radost, že vám můžeme představit kávu, která je výsledkem naší společné práce.

IMG_6112

DIRECT TRADE S PŘESAHEM

Od svého založení jsme v mamacoffee pracovali s konkrétními kávovými farmáři, postupně se posouváme dál k ještě užší spolupráci. Díky úspěchu u zákazníků se nám podařilo nakupovat kávy přímo od kávových farmářů a neomezovat se pouze na nákup kávy přes třetí strany. Tento způsob nákupu, označovaný jako direct trade, je vždy spojen s přímým kontaktem s konkrétními farmáři. Výsledkem je nejen vyšší výkupní cena pro farmáře, ale i zpětná vazba k jeho produkci a další informační, technologická a jiná podpora.

V mamacoffee jsme se rozhodli jít ještě dále. Vyslali jsme kolegyni Zuzanu Černou, několikanásobnou mistryni České republiky v cuptastingu, na sklizeň na kávovou farmu v Nikaragui. Spolu s místními partnery pracovala na zlepšování sběru i zpracování kávy během celého období sklizně. Zde se zrodil nápad spojit tři konkrétní farmářky, které hospodaří na malých farmách. Jejich produkce by byla pro samostatný export příliš malá.

IMG_1199

Jak vysvětluje majitel pražírny mamacoffee Daniel Kolský: “Tyto farmářky nás zaujaly svou odpovědností, ekologickým způsobem pěstování kávy i chutí dále kvalitu své kávy zlepšovat“. Projekt nebyl rozhodně jednoduchý a i současná politická situace v Nikaragui věci neusnadňuje. „Přesto věřím, že budeme schopni pokračovat i v dalších letech, protože jsme začali něco, co skutečně výrazně zvyšuje výkupní cenu kávy pro konkrétní farmářky i kvalitu konkrétní kávy pro zákazníky v České republice“, dodává Daniel Kolský.

FÁZE PROJEKTU

Během spolupráce se náš tým soustředil na prozkoumání regionu a hledání vhodných partnerů mezi místními farmáři. Podařilo se vytipovat oblast Aranjuez v blízkosti města Matagalpa. Postupně se podařilo prohloubit spolupráci i o asistenci a poradenství během sběru a zpracování kávy a díky tomu zvýšení kvality výsledné kávy.

chepe mamacoffeechepe mamacoffee

Právě výrazné zaměření se na zlepšení kvality kávy vede i ke zlepšení pozice na trhu. „Zlepšení a udržení kvality kávy je jeden z cílů našeho projektu v Nikaragui. Díky přímé spolupráci s pražírnou mamacoffee dostávají farmářky za svou kávu mnohem lépe zaplaceno než kdyby museli kávu prodat do výkupu“, říká nikaragujský kolega Jose „Chepe“ Betanco. Důležitá je týmová spolupráce a propojení místních kávových expertů jako je Chepe s potřebami pražíren v Evropě. To za českou stranu zajišťovala kávová expertka a degustátorka kávy Zuzana Černá. Díky společným degustacím výsledných káv získávaly farmářky rychlou zpětnou vazbu na svou kávu, kterou zohlednily ve všech částech procesu pěstování, sklizně i zpracování kávy.

KÁVA NICARAGUA WOMEN’S PROJECT ARANJUEZ

Káva Nikaragua Women’s project Aranjuez pochází od tří farmářek Normy Andrey, Marii Delfiny a Dony Marty. Jedná se o 100% arabiku (caturra a žlutý i červený catuai) ručně sbíranou, tříděnou a následně zpracovanou mokrou metodou.

Jednotlivé farmy leží v horách oblasti Aranjuez v nadmořské výšce 1200 – 1400 m.n.m. Ve vyrovnané a plné chuti vyznívají mandle a mléčná čokoláda s tóny brusinek. Nízká kyselost a delší mandlová podchuť je krásně spojena s výrazným plným krémovým tělem kávy. Finální zpracování a příprava na export proběhla v kooperativě La Solidaridad u města Matagalpa.

Nikaragua balírna2