mamacoffee DIRECT -

mamacoffee DIRECT

mamacoffee DIRECT

Kávu s označením mamacoffee direct jsme nakoupili přímo od konkrétních kávových farmářů nebo zpracoven, se kterými spolupracujeme.

Direct trade je základním stavebním pilířem našeho férového podnikání. Milujeme kávu a oceňujeme péči, kterou jí farmáři a farmářky věnují při jejím pěstování, sklizni i dalším zpracování. Díky naší pražské pražírně, kavárnám a e-shopu tak můžeme podporovat produkci kávy v různých koutech světa. 

V kávovém byznysu se pohybujeme už přes deset let, takže si dobře uvědomujeme, jak důležité je si pečlivě vybírat dodavatele. Kupujeme pouze kávu, u které jsme si jistí, že za její produkci dostali všichni férově zaplaceno. Jezdíme do zemí, kde se káva pěstuje, seznamujeme se s farmáři i jejich postupy a konstantně zkracujeme  dodavatelské řetězce kávy. Za kávu platíme přímo farmářům, zpracovnám nebo družstvům. Máme tak pod kontrolou, kolik peněz farmáři za kávu dostanou. Zároveň nemusíme platit žádné prostředníky, a tedy o to více můžeme dát přímo farmářům.

kávová plantáž v Nikaragui

Kromě etického hlediska je to pro nás důležité i proto, že si tak můžeme lépe ohlídat kvalitu kávy, kterou nakupujeme. S některými farmáři spolupracujeme i na zlepšování technik zpracování kávy, abychom výslednou kvalitu stále zvyšovali. Podporujeme je také v šetrném přístupu k přírodě, pomáháme jim s ekologičtějším přístupem k pěstování a zpracování kávy.

Pro farmáře je zase důležité, že mamacoffee je pro ně stabilním partnerem, který garantuje férové výkupní ceny, které jsou výrazně vyšší, než ceny na kávové burze. Díky tomu mohou investovat do svých farem, infrastruktury, zdravotnictví i vzdělávání.

Seznamte se s našimi farmáři a farmářkami v těchto videích.

 

mamacoffee direct v Nikaragui

Velmi úzce spolupracujeme s farmáři v Nikaragui. Působí tam náš kolega Chepe, který zajišťuje komunikaci s jednotlivými farmáři a farmářkami. V Nikaragui jsou spíše malé rodinné farmy, které se sdružují a kávu po sklizni zpracovávají na jednom místě. Káva je zde hlavním zdrojem obživy a musí velmi šetrně hospodařit s penězi, které za kávu dostanou. Najít spolehlivé obchodní partnery je pro ně velmi důležité, aby si mohli dovolit zaměstnat sezónní zaměstnance na sběr kávy. Sběr probíhá obvykle ručně.

Zajímavým projektem je Nikaragua Women’s project Aranjuez, který sdružuje kávové farmářky v regionu Matagalpa. Tyto ženy mohou díky této alianci efektivněji zpracovávat svou kávu a mít tak vyšší výdělky a lepší živobytí.

 

mamacoffee direct v Brazílii

Přímý obchod s Brazílií se od toho v Nikaragui velmi liší. Pro Brazílii jsou typické kávové plantáže obřích rozměrů, které se lépe hodí pro strojový sběr. Produkce kávy tak může být výrazně vyšší. Větší množství nasbíraných kávový třešní ale klade vyšší nároky na jejich zpracování. Na mycí a třídící linky je v době sklizně obrovský nápor a je proto potřeba být maximálně efektivní, aby byla výsledná kvalita co nejvyšší.

Výhodou v Brazílii je spolupráce s Paulem Toledem, od kterého přivážíme veškerou brazilskou kávu, kterou si u nás koupíte. Paulo vlastní zhruba 350 ha plantáží a několik linek na zpracování kávy. Na Paulovi si velmi vážíme jeho přístupu k zaměstnancům, kterým kromě základního zdravotního pojištění platí i nepovinné nadstavbové, a to dokonce i celým jejich rodinám. Navíc už několika dětem svým farmářů a farmářek proplatil studium a zajistil jim tak lepší uplatnění na pracovním trhu.

Paulo se zajímá o možnosti zlepšování procesů zpracování kávy. Už třikrát jsme byli na pár týdnů na jeho farmě, mapovali zdejší postupy a společně vymýšleli, kde by se daly zlepšit. I díky tomu máme z Brazílie stabilně velmi kvalitní kávu s vyváženou chutí.